Kredyt samochodowy – jakie koszty oprócz rat kredytu.

Autokredyt – dodatkowe opłaty. Decydując się na zaciągnięcie kredytu samochodowego, musimy wziąć pod uwagę wiele różnych aspektów. Najbardziej interesują nas oczywiście kwestie finansowe – całkowity koszt zobowiązania to niezwykle istotna sprawa. Jednak raty kredytowe to nie wszystko.

W pierwszej kolejności zwracamy uwagę na oprocentowanie, nie mniej jednak powinniśmy pamiętać, że na tym koszt kredytu się nie kończy. Są jeszcze inne opłaty. Niektóre banki – chociaż to jest już rzadko spotykane – nie rozpatrują wniosków za darmo. Ponadto musimy koniecznie dowiedzieć się czy w przypadku wcześniejszej spłaty zobowiązania (w całości lub częściowo) nie będziemy musieli za to dodatkowo zapłacić. Podobnie sprawa się przedstawia w przypadku zmiany waluty kredytu. Jest jeszcze jedna ważna kwestia, z której nie zawsze zdajemy sobie sprawę. W trakcie okresu kredytowania może zmienić się termin naszej wypłaty. Wiadomo zaś, że raty płacimy wtedy, kiedy mamy odpowiednią ilość środków na koncie. W takim przypadku będziemy chcieli zmienić harmonogram spłaty – za to także banki każą sobie płacić.

Opcji sfinansowania zakupu auta jest kilka. Jedną z nich jest kredyt. Tu mamy do wyboru zarówno tradycyjne banki, jak i samochodowe. Ich oferty trzeba sobie porównać, aby wybrać taką, która z naszego punktu widzenia będzie najbardziej korzystna. Jeżeli nosimy się zamiarem kupienia nowego samochodu, wówczas koniecznie powinniśmy zainteresować się tym, co mają do zaproponowania motobanki. Dlaczego? Najważniejszy powód to taki, że tutaj możemy uzyskać o wiele bardziej korzystne warunki umowy aniżeli w „normalnym” banku. Oprocentowanie kredytu na pewno będzie niższe, a jeśli dysponujemy wysokim wkładem własnym (na poziomie przynajmniej 30 procent), to wtedy możemy liczyć na obniżenie marży i uproszczone procedury. Warto przy okazji dodać, że kredyty w bankach samochodowych mają też i wady. Największym minusem jest to, że jesteśmy ograniczeni co do marki pojazdu. Poza tym nie wchodzi w rachubę pożyczenie pieniędzy na kupno używanego auta, choć w niektórych przypadkach jest to możliwe, gdy samochód nie ma więcej niż 2 lata.

Dodaj komentarz