Rzeczywisty koszt autokredytu

Na koszt kredytu samochodowego wpływ ma wiele czynników – wysokość zobowiązania, stan techniczny pojazdu, wielkość wkładu własnego zaoferowana przez kierowcę, długość okresu kredytowania etc.

Wszystkie te elementy są niezmiernie istotne, bo decydują o oprocentowaniu – a ono właśnie jest tym, co w głównej mierze generuje koszt całego kredytu. Przy tej okazji trzeba zachować ostrożność. Dlaczego? Otóż w reklamach kredytów samochodowych banki podają nominalną wartość oprocentowania. Jest to parametr mówiący jedynie o odsetkowych kosztach zobowiązania, a nie o wszystkich. Pominięte są w tym momencie takie opłaty jak prowizja, ubezpieczenie i tym podobne.

Oprocentowanie nominalne prezentuje się za to dobrze w reklamach i przykuwa uwagę konsumentów. Jeśli chcą oni dowiedzieć się, ile rzeczywiście zapłacą za kredyt samochodowy, muszą uwzględniać roczną rzeczywistą stopę oprocentowania. Dotychczas banki niezbyt chętnie podawały klientom tego rodzaju dane, ale po zmianach w ustawie o kredytach konsumenckich muszą to robić.

Dodaj komentarz