Buick zaprezentował drugą generację modelu LaCrosse w 2009 roku, na rok modelowy 2010, wprowadzając zupełnie nowe podejście do rynku, który zmniejszył się pod wpływem światowego kryzysu finansowego.
General Motors próbował przyciągnąć młodszych klientów do marki Buick, a LaCrosse był kluczowym elementem tej strategii. Pojazd oparty był na tej samej platformie co europejski Opel/Vauxhall Insignia. W rezultacie, poza wersjami z napędem na przednią oś, dostępny był również z systemem napędu na wszystkie koła, co było nowością dla sedanów Buick. Co więcej, stylizacja samochodu i pakiet technologii wewnętrznej dedykowane były osobom, które korzystały z muzyki przesyłanej z telefonów przez Bluetooth, a nie tylko z radia satelitarnego XM.
Z przodu imponujący grill w kształcie wodospadu z pionowymi przetłoczeniami stracił owalny kształt poprzedniej generacji LaCrosse. Chromowane elementy sprawiały, że samochód wyglądał na bardziej elegancki, podczas gdy nowe reflektory w technologii projektorowej przypominały inne premium samochody marki Lexus, Infiniti czy Acura. Ponadto dolna część zderzaka wyposażona była w centralny wlot powietrza, z parą bocznych wlotów, w których umieszczono światła przeciwmgłowe.
Z profilu, wznosząca się linia okien i niski wygląd kabiny nadawaly modelowi LaCrosse z 2010 roku sportowy charakter. Dodatkowo, rzeźbione panele drzwi przypominały słynny koncept Y-Job z lat 30., a także modele Riviera i Roadmaster. W zależności od wersji wyposażeniowej, duży sedan premium stał na standardowych 17-, 18- lub 19-calowych alufelgach. Tył samochodu miał szerokie światła tylne umieszczone w rogach, które zajmowały dużą część klapy bagażnika, a pod zderzakiem pojazd był wyposażony w podwójny układ wydechowy. Podobnie jak jego poprzednik, druga generacja LaCrosse dostępna była w trzech wersjach: CX, CXL i CXS.
Wewnątrz klienci znaleźli luksusową kabinę z dostępnością tapicerki z weluru lub zamszu. Przed kierowcą znajdował się bardziej złożony zestaw wskaźników, który zawierał do sześciu tarcz. Oprócz klasycznego prędkościomierza, obrotomierza, wskaźnika poziomu paliwa i temperatury płynu chłodzącego, Buick dodał także wskaźniki temperatury oleju i stanu akumulatora. Dodatkowo, w środku tarczy prędkościomierza znajdował się wyświetlacz LCD dla zaawansowanych systemów bezpieczeństwa. Wzmocnione przednie fotele zapewniały dobre wsparcie boczne podczas szybkich manewrów na zakrętach, a z tyłu producent zamontował dzieloną kanapę dla maksymalnie trzech pasażerów.
Pod maską LaCrosse oferował wybór trzech silników. Podstawową wersję napędzał silnik czterocylindrowy o pojemności 2,4 litra, a dostępne były także dwa silniki V6. Wszystkie wersje były połączone z sześciobiegowymi automatycznymi skrzyniami biegów z trybem manualnym. Niezależne zawieszenie z adaptacyjnymi amortyzatorami na wszystkie koła było nowością w amerykańskim luksusowym sedan, co zapewniało młodszych klientów, że samochód sprawdzi się na krętej drodze.
Nowa wersja luksusowego sedana Buick LaCrosse z 2010 roku zadebiutowała na Międzynarodowym Salonie Samochodowym w Detroit 12 stycznia 2009 roku. Buick LaCrosse oferuje napęd na wszystkie koła, zestaw zaawansowanych technologii osobistych oraz funkcje bezpieczeństwa, a także wybór dwóch silników V-6 oszczędzających paliwo.
„Nowy Buick LaCrosse został stworzony z wielką dbałością o szczegóły, rzemiosło i nowoczesne technologie,” powiedziała Susan Docherty, wiceprezydent Buick-Pontiac-GMC. „Stanowi on kontynuację sukcesu modelu Enclave, będąc kolejnym krokiem w revitalizacji marki Buick. Podobnie jak w przypadku Enclave, naszym celem jest przyciągnięcie nowych nabywców do naszych salonów samochodowych w przypadku LaCrosse.”
Rzeźbiony design
Długa tradycja Buick w dziedzinie wiodących projektów, takich jak Y-Job Concept, Roadmaster i Riviera, pomogła zdefiniować amerykański design motoryzacyjny na przestrzeni lat, według Eda Welburna, wiceprezydenta GM Global Design. Obecnie design Buick jest efektem pracy globalnego zespołu i zasobów. Kreatywna współpraca między projektantami w Stanach Zjednoczonych i Chinach, we współpracy z Pan Asia Technical Automotive Center (PATAC) oraz inżynierami podwozia i karoserii w Europie, doprowadziła do stworzenia pierwszego pojazdu General Motors, który powstał na trzech kontynentach.
„Nowy Buick LaCrosse ma reprezentować nowoczesną elegancję,” powiedział Welburn. „W całym designie widoczny jest balans kontrastów. Zarówno wnętrze, jak i zewnętrze zaprojektowano z myślą o harmonii. Zewnętrze łączy napięte, rzeźbione linie z zmysłowymi akcentami i powierzchniami. W środku, akcenty w przydymionym chromie, ciepłe drewno, skórzane materiały najwyższej jakości i chłodne niebieskie oświetlenie tworzą przytulne otoczenie.”
Zewnętrzny design jest wierny koncepcji Buick Invicta zaprezentowanej na Międzynarodowym Salonie Samochodowym w Pekinie w 2008 roku.
„Natychmiast rozpoznawalny jako Buick, z charakterystycznym stylem 'sweep spear’ na bokach, otworami znajdującymi się w linii charakterystycznej na masce oraz grillem w formie wodospadu,” dodał Welburn.
Luksusowe wnętrze
W środku, dwukolorowe wnętrze definiuje płynny, nieprzerwany motyw projektowy, który otacza deski rozdzielczej i panele drzwiowe. Dbałość o szczegóły jest widoczna w całym wnętrzu, w tym w analogowym zestawie wskaźników, chromie zestawionym z ciemnym drewnem oraz kontrastowym przędzą i francuskim szwem na desce rozdzielczej.
Charakterystyczna technologia QuietTuning marki Buick – proces inżynieryjny mający na celu redukcję, blokowanie i pochłanianie hałasu wewnętrznego – zapewnia pasażerom komfortowe otoczenie bez zakłóceń.
Zaskakującym, zapraszającym akcentem jest chłodne niebieskie oświetlenie ambientowe w całej kabinie, pochodzące z konsoli centralnej, deski rozdzielczej oraz paneli drzwiowych.
Inteligentne technologie osobiste
Nowoczesna atmosfera kabiny obejmuje cyfrową łączność i technologie osobiste oferowane w nowym Buick LaCrosse. W skład tego wchodzą funkcje takie jak nawigacja w desce, łączność Bluetooth, wejście audio oraz port USB. Dla pasażerów siedzących z tyłu dostępna jest elektryczna rolety przeciwsłoneczne oraz system rozrywki DVD z dwoma ekranami zintegrowanymi w oparciach foteli.
Inteligentne technologie LaCrosse również działają na rzecz zapewnienia 360-stopniowego pola widzenia za kierownicą, co zwiększa poczucie komfortu, bezpieczeństwa i ochrony. Zaczyna się to od dostępnego wyświetlacza na szybie, który pozwala kierowcy monitorować prędkość, nie odrywając wzroku od drogi. W nocy dostępny pakiet oświetlenia adaptacyjnego może kierować wiązkami reflektorów o dużej mocy do 15 stopni w celu lepszego oświetlenia drogi i jej zakrętów.
Buick LaCrosse oferuje alert w strefie martwego pola, który powiadamia kierowcę, jeśli pojazd w sąsiednich pasach porusza się w martwym punkcie kierowcy. LaCrosse dostępny jest również z kamerą tylną, z wyświetlaczem zintegrowanym z ekranem systemu nawigacji.
Technologia dostępna w Buick LaCrosse wzbogaca zestaw standardowych funkcji bezpieczeństwa, które są zaprojektowane w celu spełnienia kryteriów 20-gwiazdkowej oceny bezpieczeństwa National Highway Traffic Safety Administration (NHTSA). Wyróżniają się m.in. poduszki powietrzne montowane na przedniej, bocznej i na dachu, a także system stabilizacji i kontroli trakcji StabiliTrak. W pierwszym roku użytkowania dostępne jest również bezpieczeństwo i wsparcie OnStar.
Reaktywna wydajność
Sztywna struktura nadwozia Buick LaCrosse stanowi podstawę precyzyjnego strojenia zawieszenia, bezpieczeństwa i cichej jazdy. Nabywcy mogą wybierać spośród rodziny efektywnych silników sześciocylindrowych z bezpośrednim wtryskiem oraz oszczędzającej paliwo sześciobiegowej automatycznej skrzyni biegów z kontrolą tap-up/tap-down.
Silniki z bezpośrednim wtryskiem w Buick LaCrosse generują większą moc przy mniejszym zużyciu paliwa oraz redukują emisję spalin przez lepszą kontrolę spalania – szczególnie emisje przy zimnym starcie, które są zmniejszone o nawet 25 procent.
Buick LaCrosse 2010 dostępny będzie w trzech modelach – CX, CXL i CXS: