2015 Chevrolet Corvette C7 Z06

2015 Chevrolet Corvette C7 Z06

Przejdź do galerii zdjęć2015 Chevrolet Corvette C7 Z06

Siódma generacja Corvetty przeżyła swoje ostatnie lata, gdy Chevrolet wprowadził wersję Z06 najszybszego amerykańskiego sportowego samochodu, zanim zrewolucjonizował go jako superauto z silnikiem umiejscowionym w środkowej części.

Chevrolet wprowadził markę Corvette w 1963 roku jako mały, dwuosobowy kabriolet. Początkowo nie odniósł sukcesu z powodu swojego silnika o sześciu cylindrach i nietypowego kształtu, ale szybko stał się bestsellerem w ofercie producenta. Po dołączeniu Zory Arkus-Duntova do zespołu, Corvette wdarła się na rynek sportowych aut i pozostała tam przez następne dziesięciolecia. We wrześniu 2013 roku Chevrolet zaprezentował siódmą generację tego uwielbianego modelu. W następnym roku, podczas Międzynarodowego Salonu Samochodowego w Ameryce Północnej w 2014 roku, rodzina Corvetty powiększyła się o wersję Z06 na rok modelowy 2015.

Kiedy GM wprowadził ten samochód, publiczność była w szoku. Z06 nie tylko okazał się najbardziej mocną i najszybszą wersją w gamie, ale również udowodnił to swoim wyglądem. Przedni pas był wyposażony w opływowe reflektory z LED-owymi światłami do jazdy dziennej w kształcie boomeranga na dolnej części. Zderzak miał szeroką czarną kratkę w dolnym wlocie powietrza oraz splitter pod nim, co poprawiało aerodynamikę pojazdu. Dodatkowo, na masce znajdowały się wentylacje w okolicy wybrzuszonej, sugerujące, że pod spodem kryje się większy silnik lub przynajmniej sprężarka. Z profilu widoczne były funkcjonalne wloty powietrza za przednimi nadkolami, które odprowadzały powietrze uwięzione w komorach kół i zmniejszały siłę nośną samochodu. Producent nie poprzestał na tym i dodał nową parę progów oraz wloty powietrza z przodu tylnych kół, a z tyłu umieścił skrzydło na tylnej klapie.

Przez wiele lat Corvette była krytykowana za kiepską jakość wnętrza. Wraz z siódmą generacją tego modelu, sytuacja uległa drastycznej poprawie. W rezultacie, C7 Z06 oferował wnętrze pokryte skórą Mullan lub Nappa (w zależności od wersji) z fotelami kubełkowymi o wysokich bokach, które utrzymywały pasażerów na miejscu podczas szybkiego pokonywania zakrętów. Układ deski rozdzielczej był podobny do jego krewnych i zawierał szeroki obrotomierz pośrodku, flankowany prędkościomierzem po lewej oraz wskaźnikami paliwa i temperatury po prawej. Na centralnej konsoli Chevrolet umieścił ekran dotykowy do systemu multimedialnego, który wyglądał, jakby nie był standardowym produktem. Ponadto, centralna konsola miała pokrętło, które nim sterowało.

Klientów jednak najbardziej przyciągało to, co działo się pod maską. Tam Chevrolet zamontował silnik LT4 z doładowaniem, który generował 650 KM (659 PS) i imponujący moment obrotowy wynoszący 650 lb-ft (850 Nm), współpracujący z ośmiobiegową automatyczną skrzynią biegów lub nietypową siedmiobiegową skrzynią manualną. Cała moc trafiała na tylne koła za pośrednictwem elektronicznie sterowanego mechanizmu różnicowego o ograniczonym poślizgu. Samochód oferował również różne funkcje, takie jak kontrola startu oraz trzy poziomy regulowanego pakietu aerodynamicznego.

Model Z06 powraca do oferty Corvetty na rok 2015 jako najmocniejszy model w 62-letniej historii tej ikony motoryzacji. Przekracza on granice wydajności Corvetty, oferując niespotykany poziom aerodynamiki – a także jest pierwszą Corvettą Z06 z doładowanym silnikiem, ośmiobiegową automatyczną skrzynią biegów z łopatkami oraz, dzięki mocniejszej aluminiowej ramie, z demontowanym panelem dachu.

Nowy silnik V-8 LT4 o pojemności 6.2L z doładowaniem ma certyfikowaną moc 650 koni mechanicznych (485 kW) przy 6400 obr./min oraz moment obrotowy 650 lb-ft (881 Nm) przy 3600 obr./min – co czyni Corvettę Z06 z 2015 roku najmocniejszym samochodem produkcyjnym w historii General Motors oraz jednym z najsilniejszych samochodów produkcyjnych dostępnych w Stanach Zjednoczonych.

Po raz pierwszy od 1963 roku model Z06 oferowany jest w wersjach coupe oraz kabriolet. Jak twierdzi główny inżynier Corvetty, Tadge Juechter, stworzenie nowoczesnego kabrioletu Z06 było możliwe tylko dzięki ostatnim osiągnięciom technologicznym: „Mówiąc krótko, do niedawna nie było możliwe stworzenie konstrukcji z otwartym dachem wystarczająco mocnej, aby spełnić najwyższe poziomy wydajności Corvetty. Wymagało to postępu w inżynierii wspomaganej komputerowo, metalurgii i produkcji – wiele z tych technologii nie istniało jeszcze pięć lat temu – aby stworzyć ramę wystarczająco mocną dla kabrioletu Z06.”

Aluminiowa konstrukcja jest o 20 procent sztywniejsza niż w poprzednim modelu Z06 z zamkniętym dachem. Ponieważ nie ma potrzeby wzmocnień strukturalnych w kabriolecie Z06, jego masa jest niemal identyczna jak w modelu Coupe. Oba modele dzielą to samo dostrojenie podwozia, moc silnika, technologie dla kierowcy i opcje wyposażenia – w tym skoncentrowany na torze pakiet Z07 Performance Package.

Pakiet Z07 dodaje regulowane komponenty aerodynamiczne z przodu i z tyłu, zapewniając niespotykany poziom docisku aerodynamicznego, opony Michelin Pilot Super Sport Cup dla lepszej przyczepności oraz karbonowo-ceramiczne tarcze hamulcowe Brembo, które poprawiają wydajność hamowania i przyczyniają się do lepszego prowadzenia dzięki zmniejszonej masie niewsprężynowanej.

„Corvette Z06 to doskonały przykład transferu technologii z wyścigów do samochodów produkcyjnych,” powiedział Juechter. „Najpierw wykorzystaliśmy to, czego nauczyliśmy się na Corvette Racing C6.R i zastosowaliśmy to w całkowicie nowej Corvetcie Stingray. Następnie, opierając się na Stingray, opracowaliśmy Z06 i C7.R, aby przesunąć granice wydajności zarówno na ulicy, jak i na torze.”

Nowy, wiodący w branży rejestrator danych wydajności (Performance Data Recorder) umożliwia użytkownikom nagrywanie wideo w wysokiej rozdzielczości, z nałożonymi danymi telemetrycznymi, z ich doświadczeń z jazdy zarówno na torze, jak i poza nim. Został nagrodzony tytułem Najlepszego Produktu Elektroniki Samochodowej podczas targów Consumer Electronics Show w 2014 roku przez Engadget.

Zaplanowany dla docisku aerodynamicznego

Cele wydajnościowe Z06 stawiały również wyzwanie przed zespołem projektowym, który musiał stworzyć atrakcyjny design, który także przyczyniałby się do zwiększonej wydajności. Zmiany w designie zaczęły się nie od zewnętrznych paneli, ale od opon.

Aby zapewnić poziom przyczepności potrzebny do osiągnięcia celów wydajnościowych Z06, samochód został wyposażony w większe opony Michelin (opony Pilot Super Sport dla Z06; opony Sport Cup 2 w pakiecie Z07). Opony P285/30ZR19 z przodu są o 1.5 cala szersze niż te na Stingray, podczas gdy opony 335/25ZR20 z tyłu są o dwa cale szersze.

Aby pokryć szerszy bieżnik opon, nadkola Z06 zostały poszerzone o 2.2 cala (56 mm) z przodu i 3.15 cala (80 mm) z tyłu. Te poszerzenia nadają Corvetcie Z06 szerszy, niższy wygląd, dodatkowo podkreślony unikalnym tylnym zderzakiem. Zawiera te same zespoły lamp tylnych jak Stingray, ale w Z06 lampy tylne są oddalone od siebie o około trzy cale, w stronę krawędzi nadwozia.

„W praktyce każda zmiana zewnętrzna miała funkcjonalny cel, ponieważ ten potwór potrzebował więcej wszystkiego,” powiedział Tom Peters, dyrektor ds. wzornictwa Corvetty. „Szerokie nadkola mieszczą większe, szersze koła i opony, co zwiększa przyczepność. Większe wloty zapewniają więcej chłodnego powietrza do silnika, hamulców, skrzyni biegów i dyferencjału, co poprawia zdolność na torze. Bardziej agresywny pakiet aerodynamiczny generuje prawdziwy docisk aerodynamiczny dla większej przyczepności w zakrętach i stabilności przy dużych prędkościach.”

Opony są zamontowane na lekkich, odlewy aluminiowych kołach, które są również szersze niż te na Stingray (19 x 10 cali z przodu i 20 x 12 cali z tyłu). Ich otwarty, ultralekki design eksponuje masywne hamulce Brembo, które stanowią część estetyki projektu:

Z06 wyposażona jest w tarcze hamulcowe ze stali składające się z dwóch części, o wymiarach 14.6 x 1.3 cala (371 x 33 mm) z przodu i 14.4 x 1 cala (365 x 25 mm) z tyłu, z aluminiowymi sześciotłoczkowymi z przodu i czterotłoczkowymi z tyłu.
Pakiet Z07 dodaje większe, 15.5 x 1.4 cala (394 x 36 mm) z przodu i 15.3 x 1.3 cala (388 x 33 mm) karbonowo-ceramiczne tarcze hamulcowe dla stałej wydajności na każdym okrążeniu, a ich masa jest o 23 funty lżejsza od standardowych tarcz Z06.

Aby wykorzystać przyczepność w zakrętach i hamowaniu zapewnianą przez większe opony i hamulce, zewnętrzna konstrukcja Corvetty Z06 została dostosowana do generowania docisku aerodynamicznego, który przyciska opony do podłoża przy wysokich prędkościach.

Z06 oferuje trzy rosnące poziomy docisku aerodynamicznego:

Standardowa Z06 wyposażona jest w przedni splitter, osłony wokół przednich otworów kół, unikalną maskę z włókna węglowego z większym wlotem i tylny spojler.
Dostępny pakiet aerodynamiczny z włókna węglowego – w czarnym lub widocznym wykończeniu z włókna węglowego – dodaje przedni splitter z włókna węglowego z przywieszkami lotniczymi, panele boczne z włókna węglowego i większy tylny spojler z mocowanym wickerbillem, które w całości tworzą prawdziwy docisk aerodynamiczny.
Dostępny pakiet Z07 dodaje większe przywieszki do przedniego splittera oraz regulowaną, przezroczystą środkową sekcję na tylnym spojlerze do użytku na torze. Dzięki temu pakietowi Corvette Z06 osiąga najwyższy docisk aerodynamiczny spośród wszystkich samochodów produkcyjnych, które testowało GM.

Zmieniony projekt zewnętrzny odzwierciedla również zwiększone chłodzenie wymagane dla nowej Corvetty Z06. Na przykład wzór siatki na przednim zderzaku został starannie zaprojektowany, aby dostarczyć jak najwięcej powietrza do wymiennika ciepła intercoolera superładowarki, tak bardzo, że siatka kieruje więcej powietrza do komory silnika niż gdyby grill został usunięty.

Unikalna kratka również posiada dedykowane wloty chłodzące hamulce, a szersze wloty na dole pełnią rolę dyfuzorów powietrza. Kratka została uzupełniona większym wlotem na masce, który odprowadza gorące powietrze z komory silnika i przyczynia się do docisku aerodynamicznego, pozwalając powietrzu przepływającemu przez kratkę wydostać się przez maskę, a nie być wymuszanym pod samochód, co mogłoby powodować unoszenie.

Dodatkowe elementy chłodzące to większe wloty wentylacyjne w przednich nadkolach oraz unikalne łopaty powietrzne nad wlotami na tylnych nadkolach wersji Coupe, które zmuszają około 50 procent więcej powietrza do chłodzenia wymienników ciepła skrzyni biegów i dyferencjału niż te w Stingray. Wersje kabrioletu mają wloty poniżej nadwozia. Aby poradzić sobie z dodatkowymi przepływami powietrza, Z06 Coupe i Convertible mają również większe otwory w tylnej części niż Stingray.

Standardowe kanały chłodzenia hamulców z przodu i z tyłu, w tym charakterystyczne kanały Z06 zintegrowane z przodu otworów tylnych nadkoli, są również częścią funkcjonalnych zmian w porównaniu do modeli Stingray.

Oferowanych jest dziesięć kolorów zewnętrznych: Laguna Blue Tintcoat, Daytona Sunrise Orange Metallic, Velocity Yellow Tintcoat, Arctic White, Blade Silver Metallic, Black, Shark Gray Metallic, Crystal Red Tintcoat, Torch Red i Night Race Blue Metallic.

Kwestie związane z kabrioletem

Podobnie jak w konstrukcji, zmiany w designie z Z06 Coupe na kabriolet są jedynie minimalne. Kabriolet posiada w pełni elektryczny dach, który można zdalnie opuścić za pomocą pilota. Dach można także otworzyć lub zamknąć w ruchu, przy prędkości do 30 mph (50 km/h).

Z dachem w górze, kabriolet Z06 zapewnia wyrafinowane wrażenia z jazdy. Gruby materiał dachu – dostępny w czterech kolorach – z wyściółką dźwiękochłonną i szklanym tylnym oknem przyczynia się do cichej kabiny i premium wyglądu.

Z dachem w dół, charakterystyczny profil Corvetty jest jeszcze bardziej podkreślony. Za oparciami siedzeń, podwójne panele akcentowe w kolorze Carbon Flash lub dostępne z włókna węglowego podkreślają linie charakterystyczne pokrywy bagażnika. Charakterystyczny „wodospad” Corvetty Stingray pochodzi z doliny między osłonami, wprowadzając zewnętrzny kolor do wnętrza.

Zasięg pokrywy bagażnika z napędem elektrycznym wymusił przeniesienie wlotów powietrza dla chłodzenia dyferencjału i skrzyni biegów, z tylnych słupków bocznych na Z06 Coupe do dolnej części Z06 Convertible. W przeciwnym razie oba modele dzielą ten sam, skoncentrowany na wydajności design.

Wyposażenie wnętrza

Wewnątrz, Corvette Z06 różni się od Corvetty Stingray unikalnymi schematami kolorów, które kładą nacisk na kierowcę, oraz unikalnym, płaskim kołem kierownicy.

Tak jak Stingray, Z06 będzie dostępna z dwoma opcjami siedzeń: siedzenie GT, dla ogólnego komfortu, oraz siedzenie Competition Sport z bardziej agresywnym wsparciem bocznym, które zapewnia większą stabilność na torze. Struktura ramy obu siedzeń wykonana jest z magnezu, dla większej wytrzymałości. Są również sztywniejsze, co przyczynia się do lepszego poczucia wsparcia podczas wydajnej jazdy.

Oferowane są różne kombinacje wykończenia siedzeń:

1LZ: Siedzenia GT z perforowaną skórą Mulan lub siedzenia Competition Sport z skórzanymi powierzchniami i wkładkami z mikrofibry.
2LZ: Siedzenia GT lub Competition Sport z perforowaną skórą Mulan; Siedzenia GT lub Competition Sport z skórzanymi powierzchniami i wkładkami z mikrofibry.
3LZ: Siedzenia GT z perforowaną skórą Napa; Siedzenia Competition Sport z perforowaną skórą Mulan; Siedzenia GT lub Competition Sport z skórzanymi powierzchniami i wkładkami z mikrofibry.

Wszystkie modele mają w pełni pokryte wnętrza, gdzie każda powierzchnia jest pokryta premium, miękkimi w dotyku materiałami. Dostępne materiały, w zależności od poziomu wykończenia, obejmują skórę Napa, aluminium, włókno węglowe i mikrofibrę. Jest nawet ekran mikrodiodowy dla klimatyzacji pasażera umieszczony poniżej wlotu na desce rozdzielczej, z dala od funkcji wydajności na panelu instrumentów.

Dodatkowe funkcje wnętrza obejmują:

  • Nowy rejestrator danych wydajności (w zestawie z dostępnym systemem nawigacji)
  • Kolorowe centrum informacji dla kierowcy jest standardowe we wszystkich poziomach wykończenia
  • Elektryczna blokada schowka
  • Radio dotykowe o przekątnej osiem cali z Chevrolet MyLink jest standardowe we wszystkich poziomach wykończenia; system nawigacji jest standardowy w 3LT i dostępny w 1LT i 2LT. Zawiera schowek za ekranem
  • System audio premium Bose® z dziewięcioma głośnikami jest standardowy w 1LZ
  • System audio premium Bose® z dziesięcioma głośnikami – z subwooferem – jest standardowy w 2LZ i 3LZ
  • Wyświetlacz head-up z kolorowymi wskaźnikami – w tym g-meter w trybie torowym – jest standardowy w 2LZ i 3LZ
  • Bezkluczykowy dostęp z uruchamianiem przyciskiem jest standardowy we wszystkich poziomach wykończenia
  • Kamera do wstecznego widzenia jest standardowa we wszystkich poziomach wykończenia
  • Regulowany elektrycznie słupek kierownicy jest standardowy we wszystkich poziomach wykończenia
  • Podgrzewane i wentylowane siedzenia są standardowe w 2LZ i 3LZ
  • Pakiet wykończenia wnętrza z mikrofibry z podszewką standardowy w 3LZ i obejmuje podsufitkę, osłony przeciwsłoneczne, wykończenie nad szybą przednią i tylną, wykończenie słupków A oraz okolice okna bocznego
  • Kolory wnętrza: Dark Gray, Blue, Jet Black, Kalahari i Adrenaline Red.

Z06 korzysta również z detali wnętrza zaprojektowanych z myślą o szybkiej jeździe, po raz pierwszy wprowadzonych w Stingray, w tym wzmocnionego stalą uchwytu na konsoli środkowej dla pasażera oraz materiałów przyjemnych w dotyku na krawędzi konsoli, gdzie kierowca naturalnie się podpiera w trakcie zakrętów obciążeniowych.

Wydajność z doładowaniem

Serce Corvetty Z06 z 2015 roku to nowy silnik LT4 6.2L V-8 z doładowaniem, który ma dostarczać certyfikowane przez SAE 650 koni mechanicznych (485 kW) oraz 650 lb-ft momentu obrotowego (881 Nm). Aby zrównoważyć wydajność i efektywność, LT4 wykorzystuje tę samą triadę zaawansowanych technologii wprowadzonych w Corvetcie Stingray: wtrysk bezpośredni, aktywne zarządzanie paliwem (dezaktywacja cylindrów) oraz ciągłe zmienne ustawienie zaworów.

Technologie te – w połączeniu z efektywnymi paliwowo skrzyniami biegów o wielu prędkościach, aerodynamicznym designem i lekką konstrukcją – sprawiają, że nowa Z06 jest zaskakująco oszczędna w zużyciu paliwa.

Aby spełnić masowe i wydajnościowe cele Z06, silnik LT4 został zaprojektowany z bardziej wydajnym, bardziej kompaktowym superładowaczem. Nawet z zintegrowanym zespołem superładowacza/wymiennika ciepła umieszczonym w dolinie między głowicami cylindrów, silnik był tylko o około cal (25 mm) wyższy od silnika LT1 w Corvetcie Stingray – przy jednoczesnym dostarczaniu prawie o 37 procent większej mocy i o 40 procent większego momentu obrotowego.

Nowy superładowacz o pojemności 1.7L obraca się z prędkością do 20 000 obr./min – o 5 000 obr./min szybciej niż superładowacz w silniku Corvetty ZR1. Wirniki są mniejsze pod względem średnicy, co przyczynia się do ich zdolności do pracy na wyższych obrotach – i umożliwia wytwarzanie mocy przyspieszającej wcześniej w zakresie obrotów. To przyspieszenie jest osiągane wydajniej dzięki bardziej bezpośredniemu wlotowi, który tworzy mniej turbulencji, redukując ciepło i przyspieszając przepływ powietrza do silnika.

Silnik LT4 posiada również kilka unikalnych cech zaprojektowanych w celu wspierania wyższej mocy i większych ciśnień cylindrów wywołanych doładowaniem, w tym:

Głowice cylindrów z aluminium Rotocast A356T6, które są mocniejsze i lepiej radzą sobie z wysokimi temperaturami niż tradycyjne głowice aluminiowe.
Lekkie zawory dolotowe z tytanu.
Wykonane metodą obróbki skrawaniem stalowe sworznie korbowe, aby zmniejszyć masę ruchomą.
Wysoki współczynnik sprężania 10.0:1 – dla silnika z doładowaniem – zwiększa wydajność i efektywność oraz jest umożliwiony dzięki wtryskowi bezpośredniemu.
Wykonane metodą odlewania tłoki aluminiowe z unikalną, mocniejszą strukturą, aby zapewnić wytrzymałość przy wysokich ciśnieniach cylindrów.
Stalowe kolektory wydechowe, które oferują większą strukturę przy wyższych temperaturach.
Lekkie aluminiowe wały.
Standardowy system smarowania suchosumowego z podwójną pompą ciśnieniową.

Skrzynie biegów: siedmiobiegowa manualna i nowa ośmiobiegowa automatyczna

Doładowany LT4 jest oferowany z standardową siedmiobiegową manualną skrzynią biegów z technologią Active Rev Match lub całkowicie nową ośmiobiegową automatyczną skrzynią biegów 8L90, zaprojektowaną w celu poprawy zarówno wydajności, jak i efektywności.

Siedmiobiegowa manualna skrzynia biegów zawiera technologię dopasowania obrotów do zmiany biegów. Ta wybieralna przez kierowcę funkcja może być łatwo aktywowana lub dezaktywowana za pomocą łopatek na kole kierownicy. Siedmiobiegowa skrzynia biegów jest używana z nowym podwójnym kołem zamachowym i podwójnym sprzęgłem, które zapewniają lepszą jakość i odczucie zmiany biegów przy niższej bezwładności.

Ośmiobiegowa automatyczna skrzynia biegów jest strojona dla światowej klasy czasów reakcji na zmiany biegów, a mniejsze kroki między biegami utrzymują LT4 w optymalnym zakresie obrotów, maksymalizując moc silnika doładowanego dla ekscytującej wydajności i większej efektywności.

W przypadku jazdy sportowej skrzynia biegów oferuje pełną kontrolę manualną za pomocą łopatek na kole kierownicy oraz unikalne algorytmy, aby zapewnić wydajność zmiany biegów, która dorównuje podwójnym sprzęgłom/półautomatycznym skrzyniom biegów znajdującym się w wielu superautach – ale z płynnością i refinowaniem, które towarzyszą konwencjonalnej automatycznej skrzyni biegów z konwerterem momentu obrotowego.

W rzeczywistości kontroler 8L90 analizuje i wykonuje polecenia 160 razy na sekundę, a zmiany biegów przy pełnym gazie zostają wykonane nawet o osiem setnych sekundy szybciej niż w przypadku podwójnej skrzyni biegów oferowanej w Porsche 911.

Dzięki czterem zestawom biegów i pięciu sprzęgłom, nowatorskie pakowanie pozwala na wkomponowanie opracowanej przez GM ośmiobiegowej automatycznej skrzyni biegów w to samo miejsce, co sześciobiegowa automatyczna skrzynia biegów w Corvetcie Stingray. Obszerne użycie aluminium i magnezu sprawia, że jest ona o więcej niż osiem funtów (4 kg) lżejsza od sześciobiegowej. Wraz z cechami projektowymi, które zmniejszają tarcie, oczekuje się, że 8L90 przyczyni się do zwiększenia efektywności o 5 procent w porównaniu z sześciobiegową automatyczną skrzynią.

Struktura i technologie sprawdzone na torze

Corvette Z06 z 2015 roku wykorzystuje technologie wprowadzone w Corvetcie Stingray, w tym strategiczne zastosowanie lekkich materiałów i zaawansowanych technologii dla kierowcy, z unikalnymi cechami i kalibracjami dostosowanymi do swoich możliwości.

„Naszą misją w siódmej generacji Corvetty było uczynienie poziomów wydajności bardziej dostępnymi, umożliwiając kierowcom wykorzystanie każdej funty-funta momentu obrotowego, każdego „g” przyczepności i każdego funta docisku,” powiedział Juechter. „To filozofia, którą wprowadziliśmy z 460-konną Corvettą Stingray – i która ma jeszcze większe znaczenie przy 650 koniach mechanicznych na wyciągnięcie ręki.”

Po raz pierwszy aluminium ramy Corvetty Z06 będzie produkowane wewnętrznie w zakładzie montażowym General Motors w Bowling Green. To ta sama mocna, lekka rama, która jest używana w Corvetcie Stingray i będzie używana praktycznie bez zmian w samochodach wyścigowych C7.R.

Sztywniejsza konstrukcja aluminiowej ramy pozwala na zaoferowanie Corvetty Z06 z demontowanym panelem dachu po raz pierwszy. Z usuniętym lekkim panelem dachowym z włókna węglowego, nowa Corvette Z06 oferuje o 20 procent większą sztywność konstrukcyjną niż w poprzednim modelu z zamkniętym dachem. Jest o 60 procent sztywniejsza niż w poprzednim modelu z zamontowanym panelem dachu.

Nowa Z06 zachowuje konstrukcję przedniego i tylnego zawieszenia typu SLA Corvetty Stingray, ale jest unikalnie dostosowana do wyższych poziomów wydajności. Trzeciej generacji tłumiki Magnetycznego Wyboru Jazdy (Magnetic Selective Ride Control) są standardem w Z06. Mogą być regulowane dla komfortu turystycznego lub maksymalnej wydajności na torze za pomocą standardowego selektora trybów jazdy.

Tak jak Stingray, selektor trybów jazdy dostosowuje do dwunastu funkcji Z06 do środowiska kierowcy, w tym:

Kontrola startu: dostępna w trybie Torowym dla skrzyń manualnych i automatycznych, zapewniająca maksymalne przyspieszenie z miejsca.
Aktywne prowadzenie (system elektronicznej stabilizacji StabiliTrak): dostępne w trybie Torowym, bardziej odpowiednie dla warunków torowych. Może być także dezaktywowane, co daje kierowcy pełną kontrolę.
Kontrola trakcji: tryb pogodowy dostosowuje kontrolę trakcji i moment obrotowy silnika do jazdy w trudnych warunkach.
Zarządzanie trakcyjne wydajności: dostępne w trybie Torowym i oferujące pięć ustawień redukcji momentu oraz interwencji hamulców do jazdy na torze.
Elektroniczny ogranicznik poślizgu: dostosowuje szybkość, z jaką ogranicznik poślizgu się angażuje, aby zrównoważyć odpowiedź kierownicy i stabilność w różnych warunkach jazdy, z bardziej agresywną wydajnością w trybach Sport i Tor.

Inteligentny elektroniczny ogranicznik poślizgu, czyli eLSD, jest standardem w Z06, aby maksymalnie wykorzystać rozkład momentu między tylnymi kołami. System wykorzystuje hydrauliczne sprzęgło, które może nieskończoność zmieniać zaangażowanie sprzęgła i reagować od otwarcia do pełnego zaangażowania w dziesiąte sekundy. Przenosi moment obrotowy w oparciu o unikalny algorytm, który uwzględnia prędkość pojazdu, sygnały kierownicy i położenie przepustnicy, aby poprawić poczucie kierowania, równowagę prowadzenia i przyczepność.

eLSD jest w pełni zintegrowany z systemami elektronicznej kontroli stabilności oraz zarządzania trakcyjnym. Jego kalibracje różnią się między trzema trybami, w zależności od ustawienia selektora trybów jazdy:

Tryb 1 to domyślne ustawienie do normalnej jazdy, które kładzie nacisk na stabilność pojazdu.
Tryb 2 jest aktywowany, gdy elektroniczna stabilizacja jest wyłączona w trybach Sport lub Tor. Ta kalibracja umożliwia zwinniejsze wchodzenie w zakręty i większą przyczepność podczas przyspieszania z zakrętu.
Tryb 3 jest automatycznie wybierany, gdy aktywowane jest zarządzanie trakcyjne wydajności. Ta kalibracja ma tę samą funkcję co Tryb 2, ale jest dostosowana do współpracy z zarządzaniem trakcyjnym wydajności.

Rejestrator danych wydajności

Nagrodzony, pierwszy w branży rejestrator danych wydajności (PDR) umożliwia użytkownikom nagrywanie wideo w wysokiej rozdzielczości, z nałożonymi danymi telemetrycznymi, z ich doświadczeń z jazdy zarówno na torze, jak i poza nim. Został opracowany we współpracy z firmą Cosworth, inżynierską firmą motorsportową, która dostarcza systemy pozyskiwania danych i elektroniki telemetrycznej dla zespołu Corvette Racing.

System PDR zawiera trzy główne komponenty, wszystkie zintegrowane w wnętrzu Corvetty Z06. Pierwszym jest kamera wysokiej rozdzielczości, zamontowana w obramowaniu szyby, która rejestruje punkt widzenia kierowcy przez przednią szybę. Dźwięk jest nagrywany za pomocą dedykowanego mikrofonu w kabinie.

Drugim jest samodzielny rejestrator telemetryczny, który wykorzystuje dedykowany odbiornik GPS, działający z częstotliwością 5 Hz, czyli pięć razy szybciej niż system nawigacji w desce rozdzielczej, co pozwala na precyzyjniejsze pozycjonowanie i śledzenie zakrętów. Wreszcie system ten posiada dedykowany slot na kartę SD w schowku do nagrywania i przesyłania wideo oraz danych pojazdu. Czas nagrywania zależy od pojemności karty pamięci, ale karta 8-gigabajtowa może rejestrować około 200 minut, podczas gdy karta 32-GB przechowuje do około 800 minut – więcej niż 13 godzin czasu jazdy.

System PDR może nagrywać wideo z trzema opcjami nałożenia danych, każda renderowana w czasie rzeczywistym:

Tryb torowy – pokazuje maksymalny poziom danych na ekranie, w tym prędkość, obr./min, siłę g, mapę lokalizacji, czas okrążenia i inne.
Tryb sportowy – pokazuje mniej szczegółów na nałożeniu, ale zawiera kluczowe dane, takie jak prędkość i siła g.
Tryb turystyczny – po prostu rejestruje i wyświetla wideo oraz dźwięk z jazdy bez nałożenia danych.
Tryb wydajności – rejestruje metryki wydajności, takie jak przyspieszenie od 0 do 60 mph, prędkość na ćwierć mili i czas przejazdu oraz biegi 0-100-0 mph.

Zapytaj o reklamę

Google reCaptcha: Nieprawidłowy klucz witryny.