CITROEN C1 3 drzwiowe 2005-2009

CITROEN C1 3 drzwiowe 2005-2009

Przejdź do galerii zdjęćCITROEN C1 3 drzwiowe 2005-2009

Kiedy PSA (Peugeot-Citroen) i Toyota postanowiły wspólnie zbudować samochód, skupiły się na segmencie mini, a efektem tej współpracy była trójka: Citroen C1, Toyota Aygo i Peugeot 107.

Choć Citroen Saxo musiał odejść, nowa propozycja była uważana za mądry ruch biznesowy dla francuskiego producenta, który mógł dzielić się kosztami rozwoju i produkcji z największym producentem samochodów na świecie, Toyotą. Korzystał także z doświadczenia w segmencie mini.

Citroen przyjął styl z zaokrąglonymi reflektorami, rozszerzonymi po bokach o kierunkowskazy. Podwójny, chromowany emblemat ozdabiał jego krótki przód, a kratka została przesunięta na dolną część zderzaka. Czarne, plastikowe wstawki chroniły samochód przed drobnymi uderzeniami podczas parkowania. Było głośno o tym, jak francuscy kierowcy robili miejsce na parkingach, popychając inne pojazdy.

W środku, w zależności od wersji wyposażenia, C1 miał obrotomierz zamontowany nad prędkościomierzem. Citroen umieścił oba wskaźniki na zestawie kolumny kierowniczej. Prosta konstrukcja centralnego panelu umożliwiała łatwe korzystanie z kontrolek klimatyzacji — C1 miał elektryczne szyby z przodu i stałe okna z tyłu. Dzięki szerokim drzwiom, wersja trzydrzwiowa zapewniała łatwiejszy dostęp do przednich siedzeń niż wersja pięciodrzwiowa.

Pod maską, Toyota dostarczyła silnik benzynowy o pojemności 1,0 litra, a PSA (Grupa Peugeot-Citroen) wersję z silnikiem diesla 1,4. Obie wersje standardowo były połączone z 5-biegową manualną skrzynią biegów, a opcjonalnie dostępna była 5-biegowa wersja automatyczna. Ta ostatnia składała się z manualnej skrzyni biegów i systemu siłownika sprzęgła sterowanego komputerowo.

18.12.2004

PSA Peugeot Citroën (PSA) oraz Toyota Motor Corporation (TMC) ogłaszają, że po trzech latach współpracy zakończono kolejny etap wspólnego projektu. Dotyczy on koncepcji oraz następnego rozwoju i produkcji trzech nowych modeli w kategorii małych samochodów na rynek europejski. Samochody już zostały nazwane – Peugeot 107, Toyota Aygo oraz Citroën C1, a projektanci postanowili na tym etapie ujawnić „twarz” pojazdu przed publicznością. Pierwsze oficjalne zdjęcia nowoczesnych czteromiejscowych samochodów zostaną zaprezentowane po raz pierwszy w marcu przyszłego roku na Międzynarodowych Targach Motoryzacyjnych w Genewie, a do sprzedaży trafią w 2005 roku.

Każda z trzech sylwetek odzwierciedla unikalny charakter marki Peugeot, Citroën i Toyota. Niemniej jednak, wiele elementów konstrukcyjnych i części będzie wspólnych dla Peugeot 107, Toyota Aygo oraz Citroën C1.

Kompaktowe samochody o długości 3,4 metra, szerokości 1,6 metra i wysokości 1,4 metra (patrz tabela) są wyposażone w najnowsze jednostki napędowe (silniki benzynowe 1,0 l oraz diesla 1,4 l) charakteryzujące się bardzo niskim zużyciem paliwa oraz nowoczesnymi technologiami bezpieczeństwa i ochrony środowiska. Samochody są maksymalnie przystosowane do ruchu miejskiego i zostały zaprojektowane, aby sprostać wymaganiom europejskiego rynku, który obecnie charakteryzuje się rosnącym zapotrzebowaniem na tego typu pojazdy – podstawowe modele każdej marki.

Wszystkie trzy samochody są budowane na wspólnej platformie i opuszczą linię montażową nowej fabryki Toyota Peugeot Citroën Automobile (TPCA) w Kolínie w Czechach w 2005 roku. Harmonogram działań opublikowany w lipcu 2001 roku był ściśle przestrzegany: rozwój pojazdu oraz budowa fabryki zostały zrealizowane zgodnie z planem. Roczna zdolność produkcyjna TPCA wyniesie 300 000 pojazdów, w tym 200 000 dla Peugeot i Citroën oraz 100 000 dla Toyoty.

Projekt ten oznacza stworzenie tysięcy miejsc pracy bezpośrednich i pośrednich, co przyczyni się do lokalnego rozwoju. Do tej pory zatrudniono już 1 500 pracowników w TPCA, a we wrześniu 2005 roku liczba ta wzrośnie o kolejnych 1 500, co łącznie da 3 000 osób zatrudnionych w tej fabryce. Całkowite koszty inwestycji, w tym koszty badań i rozwoju samochodów oraz budowy zakładu, szacowane są na 1,5 miliarda euro.

Zapytaj o reklamę

Google reCaptcha: Nieprawidłowy klucz witryny.