W 2009 roku Ferrari wprowadziło do swojego stada nowy model: 458 Italia. Posiadał on najwyższą moc na litr w świecie silników wolnossących. Był to pierwszy Ferrari z silnikiem umieszczonym centralnie i z bezpośrednim wtryskiem paliwa. A do tego wyglądał fantastycznie.
Jak już wiemy, większość Ferrari prezentuje się dobrze lub wręcz wspaniale. Były takie, które nie zachwycały, ale większość z nich to prawdziwe perełki. Italia z pewnością należy do tej wspaniałej grupy. Reflektory miały inny design niż te, które zazwyczaj montował włoski producent. Ich wydłużony kształt w stronę przedniej szyby był nietypowy, ale wyglądał znakomicie i stał się jednym z charakterystycznych elementów Ferrari.
Pojazd był wyposażony w 7-biegową skrzynię dwusprzęgłową od niemieckiego producenta Getrag. Można ją znaleźć także w modelu AMG SLS. To była jedyna oferowana skrzynia biegów. Ciekawostką jest to, że zastosowano tę skrzynię zamiast tej używanej w modelu F430 Challenge, jednak pojazd otrzymał elektronicznie sterowany, samoblokujący się dyferencjał E-Diff. Dodatkowo zastosowano hamulce węglowo-ceramiczne.
W nowym podwoziu, ponownie wykonanym z aluminium, inżynierowie z Maranello zastosowali różne rodzaje zaawansowanych stopów, w połączeniu z technikami produkcji i łączenia stosowanymi w przemyśle lotniczym. Jest to jeden z kluczowych czynników, które przyczyniły się do osiągnięcia wagi własnej pojazdu wynoszącej 1380 kg (3042 funty). To również wyjaśnia doskonałe osiągi.
Choć każdy model Ferrari jest z definicji innowacyjny, to jednak w historii Prancing Horse pewne samochody wykonały rzeczywisty krok naprzód w porównaniu do dotychczasowej oferty. Doskonałym przykładem jest Ferrari 458 Italia, które stanowi ogromny postęp w porównaniu do wcześniejszych sportowych samochodów z silnikiem umieszczonym w środkowej części pojazdu.
Nowy model to syntezę stylu, kreatywności, pasji i nowoczesnej technologii, z cechami, które są dobrze znane Włochom jako narodowi. Z tego powodu Ferrari postanowiło dodać nazwę swojej ojczyzny do tradycyjnej figury reprezentującej pojemność i liczbę cylindrów.
Ferrari 458 Italia to całkowicie nowy samochód z każdego punktu widzenia: silnika, designu, aerodynamiki, właściwości jezdnych, instrumentacji i ergonomii, żeby wymienić tylko kilka.
Dwuosobowy berlinetta, Ferrari 458 Italia, jak to już jest tradycją w przypadku wszystkich drogowych modeli Ferrari, czerpie ogromne korzyści z doświadczenia firmy w Formule 1. To szczególnie widoczne w prędkości i precyzji, z jaką samochód reaguje na ruchy kierowcy oraz w uwadze, jaką poświęcono redukcji wewnętrznego tarcia w silniku, co przekłada się na niższe zużycie paliwa w porównaniu z Ferrari F430, mimo że zarówno pojemność, jak i moc wzrosły. Niemniej jednak, doświadczenie torowe Ferrari odzwierciedla się w modelu 458 Italia nie tylko w aspekcie czystego transferu technologii, ale także na bardziej emocjonalnym poziomie, ponieważ kładzie się duży nacisk na stworzenie niemal symbiotycznej relacji między kierowcą a samochodem. Ferrari 458 Italia oferuje nowatorskie otoczenie do jazdy z nowym rodzajem kierownicy i deski rozdzielczej, które są bezpośrednim wynikiem praktyki wyścigowej. Po raz kolejny wkład Michaela Schumachera – który był zaangażowany od samego początku projektu Ferrari 458 Italia – odegrał niezastąpioną rolę.
Design Pininfariny w Ferrari 458 Italia stanowi dalszy dowód na całkowite oderwanie się od przeszłości, jakie reprezentuje ten nowy samochód. Ferrari 458 Italia ma zwartą, aerodynamiczną sylwetkę, podkreślającą koncepcje prostoty, efektywności i lekkości, które inspirowały projekt. Jak w każdym Ferrari, stylizacja auta była mocno uzależniona od wymagań dotyczących efektywności aerodynamicznej, co można zaobserwować w docisku wynoszącym 140 kg przy prędkości 200 km/h, generowanym przez nowy model. Z przodu znajduje się jedno otwarcie dla przedniego grilla i bocznych wlotów powietrza, z sekcjami aerodynamicznymi i profilami zaprojektowanymi w celu skierowania powietrza do chłodnic oraz nowego płaskiego podwozia. Nos samochodu wyposażony jest również w małe skrzydełka aeroelastyczne, które generują docisk i, w miarę wzrostu prędkości, deformują się, aby zmniejszyć sekcję wlotów chłodnicy i ograniczyć opór powietrza.
Nowy silnik V8 o pojemności 4499 cm3 jest pierwszym silnikiem Ferrari z bezpośrednim wtryskiem, który jest umieszczony z tyłu w układzie środkowym. Posiada bardzo niski skok tłoków, typowy dla silników wyścigowych, co przyczyniło się do osiągnięcia współczynnika sprężania 12.5:1. Wyposażony w tradycyjny wał korbowy płaskoplanowy, silnik generuje moc 570 KM przy 9000 obrotach na minutę i z doskonałą mocą wynoszącą 127 KM/litr, ustanawia nowy standard nie tylko dla całej gamy Ferrari i historii firmy, ale także dla całego segmentu rynku. Maksymalny moment obrotowy wynosi 540 Nm przy 6000 obrotach na minutę, z czego ponad 80% jest dostępne od 3250 obrotów. Moment obrotowy wynoszący 120 Nm/litr to rekord. Jednak to, co jest naprawdę niezwykłe, to ilość momentu obrotowego dostępnego przy jednoczesnym utrzymaniu wysokich poziomów mocy przy niskich obrotach.
Dźwięk silnika również jest typowy dla Ferrari, z ekscytującym, potężnym pomrukiem wydobywającym się z silnika, zanim popłynie przez trzy tylne rury wydechowe.
Ferrari 458 Italia jest wyposażone w siedmiobiegową skrzynię biegów z podwójnym sprzęgłem, która zwiększa osiągi przy jednoczesnym zapewnieniu bardzo płynnych zmian biegów, nawet przy pełnym gazie. Inżynierowie opracowali specyficzne, sportowe przełożenia, aby dopasować krzywe mocy i momentu obrotowego nowego silnika V8, gwarantując wysoki moment obrotowy nawet przy niższych prędkościach obrotowych silnika i umożliwiając osiągnięcie maksymalnej prędkości w najwyższym biegu.
Ten nowy model Ferrari jest również znaczącym postępem w zakresie redukcji emisji. Mimo że nowy silnik jest znacznie mocniejszy od V8, które go poprzedzały, Ferrari 458 Italia emituje jedynie 320 g/km CO2, a zużycie paliwa wynosi 13.7 l/100 km (cykl mieszany), co jest najlepszym wynikiem w całym segmencie.
Inżynierowie skupili się również na zmniejszeniu masy podczas etapu projektowania z podobnych powodów. W konsekwencji Ferrari 458 Italia ma masę suchą wynoszącą 1380 kg, co daje stosunek mocy do masy wynoszący 2.42 kg/KM. Rozkład masy jest również optymalny, z 58% na tylną oś. Efekty pracy inżynierów można podsumować w dwóch prostych statystykach, które doskonale oddają wyjątkowe osiągi Ferrari 458 Italia: przyspieszenie 0-100 km/h w mniej niż 3,4 sekundy oraz maksymalna prędkość przekraczająca 325 km/h.
W nowym podwoziu, ponownie wykonanym z aluminium, inżynierowie z Maranello zastosowali różne rodzaje zaawansowanych stopów oraz techniki produkcji i łączenia zaczerpnięte z przemysłu lotniczego.
Jeśli chodzi o dynamikę pojazdu, zawieszenie Ferrari 458 Italia wyposażone jest w podwójne wahacze z przodu i układ wielowahaczowy z tyłu, dostrojony do maksymalnego trzymania drogi i doskonałych właściwości jezdnych. Wraz z bardziej bezpośrednim przełożeniem kierownicy, Ferrari 458 Italia oferuje niezwykle szybkie wchodzenie w zakręty i kontrolowanie nadwozia, zachowując jednocześnie wysoki komfort jazdy.
Integracja E-Diff i F1-Trac (obecnie kontrolowane przez ten sam ECU) oraz ich odpowiednie mapowania są jeszcze większe, co skutkuje 32-procentowym wzrostem przyspieszenia podłużnego po wyjściu z zakrętów w porównaniu do poprzednich modeli. Evolucja logiki sterowania, z jeszcze szybszym i dokładniejszym obliczaniem poziomów przyczepności, zapewnia jeszcze lepsze trzymanie drogi, lepsze właściwości jezdne i łatwość kontroli na granicy.
Ten sam ECU zarządza również układem ABS o wysokich osiągach, zapewniając jeszcze dokładniejszą kontrolę nad progiem logiki i większą efektywność. Hamulce wyposażone są również w funkcję wstępnego napełnienia, dzięki której tłoki w zaciskach przesuwają klocki hamulcowe w kontakt z tarczami po zwolnieniu, aby zminimalizować opóźnienie w zastosowaniu hamulców. To w połączeniu z ABS skróciło drogę hamowania z 100 do 0 km/h do zaledwie 32,5 metra.
Wnętrze Ferrari 458 Italia to kolejny obszar samochodu, który podkreśla jego sportową osobowość. Kierowca powitany jest nowym układem i rewolucyjnym interfejsem ergonomicznym, gdzie główne elementy sterujące są skupione na kierownicy.
Z Ferrari 458 Italia, Maranello wprowadza do swojej oferty samochodów z silnikiem V8 wyjątkowo charakterystyczny nowy model. Firma oferuje teraz dwa modele, które dzielą wspólne, wyścigowe DNA, oba niezwykle sportowe i przyjemne w prowadzeniu, zgodnie z prawdziwą tradycją Ferrari, ale skierowane do dwóch bardzo różnych typów klientów. Podczas gdy Ferrari California zostało stworzone dla właścicieli, którzy potrzebują bardziej wszechstronnego sportowego samochodu z praktycznym zacięciem, Ferrari 458 Italia zaprojektowano dla właścicieli, dla których priorytetem jest bezkompromisowa wydajność na drodze z okazjonalną możliwością jazdy na torze, a jednocześnie oczekują samochodu, który można wykorzystać w codziennym użytkowaniu, jak wszystkie ostatnie modele Ferrari.
Ferrari 458 Italia – Specyfikacje techniczne