Honda produkowała model Element tylko przez jedną generację, a jego sprzedaż nie spełniła oczekiwań, co doprowadziło do zakończenia projektu w 2011 roku.
W 2001 roku Honda zaprezentowała koncept modelu X na North American International Auto Show w Detroit, gdzie został ciepło przyjęty przez publiczność. Wersja produkcyjna została wprowadzona na Nowojorskie Targi Motoryzacyjne w następnym roku, a zamówienia zaczęły napływać. Samochód był mieszanką MPV i SUV. Na papierze powinien odnieść ogromny sukces. Jednak w rzeczywistości tak się nie stało.
Może to kontrowersyjny design był przyczyną słabej sprzedaży. Plastikowe panele nadwozia oraz drzwi tylne otwierające się do góry nie były najlepszymi argumentami sprzedażowymi na rynku. Centrum Projektowe Hondy w USA stworzyło szkice i wyobraziło sobie pojazd o solidnym wyglądzie, z czarnymi i odpornymi na zarysowania panelami oraz parą kwadratowych reflektorów głęboko schowanych za przednim pasem. Strome słupki A i płaskie boki sprawiały, że samochód przypominał dom na kółkach, szczególnie z uwagi na opadający tył. W wersjach 4×4 znajdowało się nawet panoramiczne okno dachowe, które umożliwiało podziwianie gwiazd podczas kempingu.
Wewnątrz, Element miał bardzo elastyczne wnętrze. Tylne siedzenia mogły się składać na płasko, a ich dostępność była ułatwiona dzięki tylnym drzwiom otwierającym się do tyłu. Dwa fotele przednie były wysoko osadzone, co zapewniało przestronność wnętrza.
Honda zbudowała Element na tej samej platformie co CR-V i napędzała go silnikiem 2.4 VTEC. Samochód był dostępny zarówno z napędem na przednie, jak i na wszystkie koła.
Honda Element to crossover SUV produkowany przez Hondę, który zadebiutował w Stanach Zjednoczonych i Japonii w 2003 roku. Chociaż Element bazuje na modelu CR-V, jego wymiary są znacznie inne. Długość jest o stopę krótsza, rozstaw osi zmniejszono o 1,7 cala, linia dachu jest wyższa o 7,8 cala, przedni rozstaw kół jest węższy o 1,7 cala, a podłoga jest o około cal niżej. SUV ten został zaprojektowany jako niższy model w ofercie Hondy, aby konkurować z samochodami typu SUV na poziomie podstawowym (takimi jak Ford Escape) oraz z crossoverami typu hatchback (w tym Chrysler PT Cruiser).
Napędzany jest przez czterocylindrowy silnik Honda 2.4 L K24A4 i-VTEC, występujący również w modelach Accord i CR-V. W przypadku Elementa generuje on moc 156 hp przy 5500 obr./min oraz 160 lb-ft momentu obrotowego przy 4500 obr./min.
Element korzysta z mocno zmodyfikowanej platformy CR-V, a ponieważ nie ma widocznych słupków B, wyposażony jest w wzmocnione połączenia, wzmacniane dolne progi, większe poprzeczki, powiększone panele boczne oraz pięć grodzi po każdej stronie. Element dostępny jest z napędem na przednie koła lub z opcjonalnym systemem napędu na cztery koła Real Time™. Jest to system hydrauliczny, który działa tylko w momencie poślizgu przednich kół. Został wycofany w Japonii wraz z modelem 2006. Obecnie Element produkowany jest w East Liberty w stanie Ohio.
Pojazd koncepcyjny Element (model X) został zaprezentowany w 2001 roku. Koncepcja modelu X oparta była na stworzeniu idealnej funkcjonalności do podróży po kraju, przewożenia desek surfingowych, rowerów górskich, snowboardów lub praktycznie czegokolwiek innego, łącząc najlepsze cechy pickupa i SUV-a. Model X został po raz pierwszy zaprojektowany przez grupę młodych inżynierów R&D w 1998 roku. Chcieli opracować pojazd, który mogliby wykorzystać do swoich aktywności, przeprowadzając nieformalne grupy fokusowe w college’ach, na plażach, kempingach i w górach.